Arkada PES 21 Açıkken İşlemci Kullanımı %100 Oluyor Isı Artıyor

yesososo

Astsubay Kıdemli Başçavuş
PC Puan
30
Arkada PES 21 açık. Oyundaki ısı değerleri 50-60 civarında ama ben google'dan alt+tab yaparak bir şey geçiriyordum. ne zaman masaüstüne dönsem cpu fanı 2000 rpm olmaya başlıyor. ne zaman oyuna dönsem ve 15 saniye beklesem 1400 rpme kadar geriliyor ve sonrasında bunlara dragon centerdan baktığım için tekrardan yükseliyor niyedir?

Anakartın ne?

Arkaya aldığım an pes'in değerleri fırlıyor yüksek cpu kullanımı sonucu ısı ve rpm artıyor ama pes neden artıyor bilmiyorum.

ikinci foto: şu an boştaki hali.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    19.7 KB · Görüntüleme: 176
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    191.2 KB · Görüntüleme: 180
Başka oyunda olmuyorsa bu oyunla ilgilidir. Ekran kartı sürücüsünü falanda güncelle.
En son 461.40 yapmıştım. Dün shadow kaydı alırken bozulma sonucu aynı driver'ı bir daha yükledim ve düzeldi. 462ye geçersem fps kaybı yaşar mıyım?

DDU ile tüm NVIDIA ayarlarını seçip sil ve yeniden güncel sürücüyü kur. Bir dene bakalım belki işe yarar. Ayrıca bilgisayarın güncellemelerini de kontrol et. Ek olarak anakarttan da fan hızı ayarlarını yapılandırabilirsin.

DDU ile tüm NVIDIA ayarlarını seçip sil ve yeniden güncel sürücüyü kur. Bir dene bakalım belki işe yarar. Ayrıca bilgisayarın güncellemelerini de kontrol et. Ek olarak anakarttan da fan hızı ayarlarını yapılandırabilirsin.
80 derecelere çıkması çok anormal. fan hızını çok arttırırsam da aşırı rahatsız oluyorum bir şey mi olacak diye. %100 kullanımı çok saçm

Kullandığın işlemci 65W TDP diye satılıyor fakat yük altında 134W'a kadar güç çekebiliyor.

W = Isı demek. Yani işlemci kullanımı %100'e çıkarsa stok fanın son hızda dönmesi oldukça normal.

Kullandığın işlemci 65W TDP diye satılıyor fakat yük altında 134W'a kadar güç çekebiliyor.

W = Isı demek. Yani işlemci kullanımı %100'e çıkarsa stok fanın son hızda dönmesi oldukça normal.
Ya bu sıkıntı değil. Render ve aşırı yük altında 80* çıkması normal olabilir.

Ama Pes'in arkaya alındığı andan itibaren %100 kullanılarak işlemciyi 80* yapması çok saçma.

Masaüstündeyken işlemcim 4ghz olarak çalışıyor ama temel frekans 2.8ghz olarak geçiyor boşa yorulmaması için 2.8 daha sağlıklı değil midir? bunu nasıl ayarlarım?

Daha öncesinde dönüştürücü ile kullandığım monitörde de böyle sorun yaşamıştım. Bende de ekran kartı kullanımı %100 oluyordu. Dönüştürücü olmadan denediğimde sorunum çözülmüştü. Bir ihtimal belki sendede böyle bir problem vardır. Çünkü bu donanımsal değil yazılımsal bir sorun.

Daha öncesinde dönüştürücü ile kullandığım monitörde de böyle sorun yaşamıştım. Bende de ekran kartı kullanımı %100 oluyordu. Dönüştürücü olmadan denediğimde sorunum çözülmüştü. Bir ihtimal belki sendede böyle bir problem vardır. Çünkü bu donanımsal değil yazılımsal bir sorun.
Sadece Alt+Tab yapıp masaüstüne döndüğümde ve Pes21'de olması normal mi?

Geri