Bilgisayarın Ekranı Bir Anda Gidiyor

efotxx

Er
PC Puan
1
Arkadaşlar merhaba, genellikle video izlerken (oyun oynarken hiç başıma gelmedi) bilgisayarımın ekranı gidiyor kasa çalışır durumda ve monitör sinyal de alıyor ama ekranda simsiyah loş bir görüntü kalıyor yeniden başlatmadan da düzelmiyor. Bilgisayarı ilk aldığımdan beri böyleydi sorun etmedim çünkü çok hızlı şekilde kendine geliyordu artık hiç kendine gelmiyor bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalıyorum bunun çözümü nedir?

Sistemin ve monitörün hakkında bilgi verir misin.

Sistemim bu

Monitörüm : benq zowie rl lcd 60hz

ve şöyle bir hata aldım sorun ekran kartında mı acaba servise göndermeli miyim yoksa bir çözüm yolu var mı ?

Ekli dosyalar

• Adsızw.png
    Adsızw.png
    1.3 MB · Görüntüleme: 84
Güncel bir monitör bul onunla sistemini test et, bence monitörle uyumsuzluk var.

Bundan önce ekran kartının güncel sürücüsünü indir fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğini seçerek kur.

HDMI kablosunda sorun olabilir.

Bence ekran kartın sağlam. Emin olmadan gönderme boşuna.

Güncel bir monitör bul onunla sistemini test et, bence monitörle uyumsuzluk var.

Bundan önce ekran kartının güncel sürücüsünü indir fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğini seçerek kur.

HDMI kablosunda sorun olabilir.

Bence ekran kartın sağlam. Emin olmadan gönderme
HDMI kablosunda sorun olduğunu sanmıyorum aynı kablo ve aynı mönitörü önceki bilgisayarımda kullanırken böyle bir sorun yaşamıyordum bu bilgisayar bana geldiği andan beri aynı sorunu çıkartıyor.Mönitörun uyumlu ya da uyumsuz olduğunu kontrol etme ihtimalim var mı bir şekilde ?
Driverlarıda 3-4 gün önce ddu ile silip tekrar geri yükledim aynı sorun devam ediyordu.

Yaşadığım için söylüyorum bunu monitörümün sağlam olduğunu bildiğim halde aynı bu şekilde sorunla karşılaştım. Uyumsuzluk sorunu yaşıyorsun sende. Güncel bir monitör alarak çözdüm ben sorunu. RX 6700 XT kullanıyordum.

Yaşadığım için söylüyorum bunu monitörümün sağlam olduğunu bildiğim halde aynı bu şekilde sorunla karşılaştım. Uyumsuzluk sorunu yaşıyorsun sende. Güncel bir monitör alarak çözdüm ben sorunu. RX 6700 XT kullanıyordum.
Ama ekran kartı ve mönitor nasıl uyumsuz olabilir ki ? normal hdmi kablosu kullanarak bağlıyorum dönüştürücüde yok.Mönitörüm zowie rl lcd 60hz bu arada mönitör eski evet ama ekran kartı ve mönitör uyumsuzluğunu ilk defa duyuyorum ama sizinde başınıza gelmiş çözemedim durumu :/ . Peki sizin bana önerebileceğiniz 144 hz uygun yollu bir mönitor var mı ?

Ben GameBooster GB-2461CF almıştım. Samsung LC24RG50FZRXUF veya ASUS TUF Gaming VG247Q1A alabilirsin.

24inç curved olmayan mönitör önerebilir misiniz ? Şu iyi midir ?

IPS - ASUS TUF Gaming VG249Q1A
VA - Acer Nitro EG241YPbmiipx
TN - ASUS TUF Gaming VG248Q1B

Almadan önce dene emin ol, ondan sonra al.
gaming için hangisi daha iyi ips mi tn mi genelde moba türü oynuyorum.Birde hem ips hemde tn lerin 1ms ye kadar düstügünü gördüm ama tn mönitorlerin daha iyi olduğu söyleniyor oyun için tepki acısından farkı tam anlayamadım

Son düzenleme:
IPS alırdım senin yerinde olsam. Benim tercihim kavisli VA artık.

Şu sorduğum sorunun cevabını biliyor musunuz 👇

IPS bencede en mantıklısı gibi duruyor ama ben genellikle rekabetçi oyunlar oynadığım için aralarındaki farkı sordum tn ile.Her ikisininde 1ms versiyonları var ama tn nin daha düşük gecikme oranına sahip olduğunu söylüyolar her ikiside 1ms ise aralarındaki fark ne ki ?

Hayat amacın skora oynamak değilse TN panel almak bence mantıksız. IPS ile aralarındaki gecikme farkını hissetmek için gerçekten iyi bir TN panele sahip monitör alman lazım, onların fiyatları da hiçte ucuz değil. IPS monitör görüntü kalitesiyle tercih sebebin olmalı.

Benim gözümü IPS monitör çok yorduğu için VA panel kullanmaya başladım. VA panel IPS ile TN panel karışımı gibi düşünebilirsin. Ayrıca kavisli monitör kullanmakta çok güzel ilk günler alışamasam da şuan iyi ikiliyiz.

Hayat amacın skora oynamak değilse TN panel almak bence mantıksız. IPS ile aralarındaki gecikme farkını hissetmek için gerçekten iyi bir TN panele sahip monitör alman lazım, onların fiyatları da hiçte ucuz değil. IPS monitör görüntü kalitesiyle tercih sebebin olmalı.

Benim gözümü IPS monitör çok yorduğu için VA panel kullanmaya başladım. VA panel IPS ile TN panel karışımı gibi düşünebilirsin. Ayrıca kavisli monitör kullanmakta çok güzel ilk günler alışamasam da şuan iyi ikiliyiz.
Yani aslında bu sektörden para kazanmaya çalışıyorum o yüzden güzel görüntü değil de benim oyun performansımı artıracak bir şeye ihtiyacım var,dediğim gibi hala farkını anlayamadım ips de 1ms tn de 1ms nasıl tn daha az gecikme sürelerine ulaşıyor ?

IPS monitörleri detaylı incelersen 1 ms olmadığını görürsün. GtG değerini kontrol et, genellikle 4 ms'dir. İnsan gözü yanlış hatırlamıyorsam 10 ms altındaki tepki sürelerini göremiyordu. O yüzden monitör alırken asıl dikkat etmen gereken şey Ghosting sorunu olup olmadığını öğrenmek. Kullanıcı yorumları çok önemli.

Geri