Sıvı Soğutma Sistemlerin Çalışma Prensibi Nedir?


fatihy59

Onbaşı
Katılım
21 Nisan 2020
Mesajlar
51
PC Puan
28
Sıvı işlemci soğutucuların çalışma prensibi ve kullanılan sıvıların özellikleri nelerdir?
 
En büyük avantajı işlemci üzerindeki ısıyı suyla hızlı bir şekilde alıp radyatöre iletip radyatörde soğutmak. Piyasada bir çok küçük radyatörlü sıvı soğutucular kendisinden kat kat ucuz hava soğutucularla aynı oranda performansı gösterebiliyor, alacaklar için tavsiyem radyatörü 240mm olanları almaları yönünde. (Tabi zevk meselesi de var onlar için bir şey diyemem)

Yanlış hatırlamıyorsam (araştırın) saf su kullanılıyor içinde. Yalnız bu saf suyu öyle direk koyup kullanamıyorsunuz, içerisine korozyon, pas gibi ilerde sorun çıkartabilecek şeyleri önlemek için özel bileşenli sıvılarda eklemeniz gerekiyor. Yoksa sıvı soğutma sisteminiz çöp olur. Kendin yap sistemler için hazır sıvılar satılmakta, ek olarak elektrik geçirmiyor bu sıvılar.

Hazır sıvı soğutma sistemlerinde içindeki sıvı uzun yıllar sorun çıkartmamak ve değişim gerektirmemesi için özel olarak hazırlanıyor. Her firmanın kendi özel çözümü mevcut, fiyatları kalitesine paralel :)

Kasanın içine bakmaktan zevk alanlara tavsiyemdir bu arada sıvı soğutma, özellikle alttaki ürünü hep almak istemişimdir :)

 

Geri
Üst