Sahte SSD Nasıl Anlaşılır?


cagriji

Orgeneral
Yönetici
Kurucu
Katılım
11 Mart 2020
Mesajlar
2,371
PC Puan
1,354,254
Konum
Çorlu


Belkide sende mağdurlardan birisin, kullanmış olduğun SSD'nin orjinal olduğunu kontrol ettin mi?

Alttaki resmi büyütüp bakarsanız farklı marka belleğin üstü silinip üzerine Mikron bellek bilgileri eklenmiş.

sahte-ssd-nasil-anlasilir-2024-anlama-yontemleri-nelerdir-nasil-test-edilir.jpg


Evet arkadaşlar maalesef böyle bir durum söz konusu ve şuan kullanmış olduğunuz SSD sahte olabilir. Size bu konuda SSD'nizin orjinal olup olmadığını anlamanızı sağlayacak yöntemleri anlatacağım.


Görsel Kontrol

Sahte SSD'de ne tür bellek, ne tür işlemci kullanıldığı belli değil ve her an bozulabilir. Sahte SSD'yi yapan firma SSD'nin işlemcisi, NAND bellekler üzerine orjinaldeki gibi isim yazabilir. O yüzden buna aldanmayın. Ayrıca şunu bilmekte fayda var, bir üretici A bellek kullanırken aynı üründe belli zamanlarda B marka bellek kullanabilir. Yani bu ürünün sahte olduğunu göstermez. Ama en garanti yöntem SSD'nin bileşenlerinin görsel kontrolüdür.

Hız Testi

SSD hız testi yaparak orjinal olup olmadığını anlayamayabilirsiniz. Belki sahte SSD orjinal SSD'den daha iyi performans verebilir. Ama genellikle özellikle IOPS testinde çuvallayacaktır. Diğer kullanıcıların yapmış olduğu hız testlerini kendi SSD'niz karşılaştırmak almış olduğunuz SSD'nin orjinal olup olmadığının bir göstergesidir. Mutlaka bu karşılaştırmayı yapmalısınız.

Yazılım Desteği

SSD alırken mutlaka yazılım desteği olan modelleri almalısınız. Çünkü sahte SSD almış olursanız ilk uyarıyı SSD'nin sürücüsünde almış olacaksınız. SSD sahte ise yazılım ya SSD'nizi görmeyecektir, yada SSD sahte diye uyarı verecektir. Ama buda %100 emin olabileceğiniz bir yöntem değildir.

Aldığınız Yer Önemli

SSD alırken bilindik ve bilgisayarlar konusunda uzman bir kuruluştan almalısınız. Örneğin çarşıda bir kırtasiyeden SSD alırsanız onun sahte olma olasılığı çok yüksektir. Ayrıca ürünün sahte olmasından kırtasiyecinin bile haberi olmayabilir.

Kutu Tasarımı

Ürünün kutu tasarımından veya kalitesinden birşey anlamanız mümkün değildir. Çünkü SSD'yi yapan kutuyuda yapar. YouTube'de ürün kutu açılış videolarını izleyerek kendi kutunuz ile karşılaştırabilirsiniz.


SSD Bilgilerini Görüntüleme Programları

CrystalDiskInfo gibi programlar SSD'nin orjinal olup olmadığı konusunda bilgi edinmenizi sağlayabilir. Ama buda %100 emin olabileceğiniz bir yöntem değildir. Gördüğünüz bilgiler orjinal ürün ile aynı olabilir.

Ürünün Kendi Sitesinde Doğrulama

Almış olduğunuz ürünü seri numarası ile kendi sitesinde doğrulamak ürünün orjinal olup olmadığının en büyük kanıtıdır. Ama bu doğrulamayı yapan firma var mı beni bilgilendirin lütfen. Ortada bu şekilde büyük bir sorun varken SSD üreticilerin bu kontrole önem vermemesi sinir bozucu.


Kısaca özetlemem gerekirse arkadaşlar SSD'nin orjinal olduğunu anlamak çok zor. Mutlaka bir yerden fire verecektir ama bunu anlamak zor. Yapmanız gereken şey SSD'nin yazılım desteği olup olmadığını anlamak ve bilindik yerden almak. Bu iki şeye dikkat ederseniz orjinal ürüne sarılıp uyuyabilirsiniz.

 

Geri
Üst