Ryzen GE İşlemciler Nedir?


cagriji

Orgeneral
Yönetici
Kurucu
Katılım
11 Mart 2020
Mesajlar
2,349
PC Puan
1,354,237
Konum
Çorlu

Merhaba arkadaşlar, bir çok kişi Ryzen GE işlemcilerinin ne olduğunu merak etmekte bu yüzden buna bir açıklık getirmek istedim.


İçerisinde grafik birimi olan Ryzen işlemcilerinin sonuna G ibaresi ekleniyor. Bu sayede satın alırken hangi işlemcinin içerisinde grafik birimi olduğunu rahatça anlayabiliyoruz. Örnek olarak Ryzen 5 3400G gibi.


E ibaresi eklenen işlemciler ise TDP değerinin daha düşük olduğunu yani enerji verimliliğinin daha optimize olduğunu ifade ediyor. Bu sayede GE ibaresi olan işlemciler E ibaresi olmayan işlemcilere göre daha az enerji tüketiyor ve bu sayede daha az ısınıyor. Alttaki örnekte farkı görebilirsiniz 👇


Ryzen 3 5300G

Temel Hız: 4.0 GHz
Turbo Hızı: 4.2 GHz
Grafik Hızı: 1700 MHz
TDP: 65W


Ryzen 3 5300GE

Temel Hız: 3.6 GHz
Turbo Hızı: 4.2 GHz
Grafik Hızı: 1700 MHz
TDP: 35W

Kimler GE Serisi İşlemciler Almalı?

Üsteki örnekte gördüğünüz gibi aynı işlemcilerin saat frekanslarıyla oynanmasıyla bir enerji tasarrufu sağlanmış. Performans testlerine baktığımda iki işlemcide neredeyse aynı performansı veriyor. GE ifadeli işlemciler daha serin çalıştığı için mini sistem kurmak isteyenlerin GE serisi işlemci alması mantıklı duruyor.
 
Bilgilendirme için teşekkürler oyun için testlere baktım en düşük ayarlar ve orta ayarlarda gideri var.Anca bu kadar olabilir zaten. Ben oyun için çokta önermem. Zaten fiyat olarak diğer pc lere göre uygun olmaları en iyi artıları alacak olanlar için.
 

Geri
Üst