Q9400 Oc Sorunu

caner51714

Çavuş
PC Puan
11
Cümleten Sa. Elimdeki eski sisteme cpu ve ekran kartı aldım. Fakat aşırı derecede darbogaz var. Azaltmak için overclock yapmaya çalışıyorum fakat 1 mhz bile arttırınca görüntü gelmiyor no signal yazıyor. Ama asıl sıkıntı klavyede caps num scroll tuşlarına basınca ışıklar yanıyor. Biosdan onbord kartı da aktif edip kabloyu anakarta bağladığımda görüntü geliyor. Aygıt yöneticisinden kontrol ettiğimde harici kartı görmediğini farkettim. Eski ekran kartıyla ya da onboard ile istediğim değere çok rahat çıkıyorum fakat bu ekran kartı ile olmuyor. Bazı forumlarda psu yetmiyordur demişlerdi. Onu da değiştirdim Hala Aynı.

Sistem:

ga-g31m s2l
Intel Core2 Quad Q9400
2+2 ddr2 800 mhz ram(bu arada ramlarin frekansıyla ilgili değiil sorun.1008mhzde sorunsuz çalışıyor. düşürsem bile aynı)
Gigabyte GT 1030 Oc 2Gb Gddr5
400w Psu(300w ile de aynıydı)
500gb Samsund Hdd

Güç kaynağının modeli nedir? İşlemcin stock haliyle bile deli gibi güç çekiyor.

modelini hatirlamiyom. Etiketini sokmustum. Eski ekran karti takiliyken 4.00ghz ye kadar cikabiliyordum. Eskisi 28w. yeni kart 30w tdp. Arada buyuk fark yok.

Biosdan pci-e mhzsini 110mhz ye aldigimda 3.00Ghz ye cikabildim. Ama ustune cikinca yine ekran kartini gormuyor sistem. Bu kadar oc de bi ise yaramiyor. En az 3.60 a cikmam gerek

Güç kaynakları ilk günkü performansını vermez zamanlar sağladığı watt gücü ve verimliliği düşer. Kaliteli bir güç kaynagin yoksa bende sorun burada. Ayrıca her işlemcide de OC performansı bir olmaz. İşlemcinin limitleri bu kadardır.

Anlamadigim sey baska ekran kartiyla yapinca sorun olmamasi. İslemciyi degistirdim hala ayni. Core 2 duo e8400 ile de denedim. Onda da ayni. Sistem ekran kartini gormuyor oc yapinca. Eski ekran kartiyla yapiliyor ama.

Suan evde degilim. Zaten psunun etiketini sokmustum. kapagini boyamak icin. Markasini bilmiyorum. Psu dan oldugunu zannetmem. Ekran kartina az guc tuketsin diye ubderclock yapip guc limiti koydum yine ayni

cpu voltajini dusurup 1mhz arttirsam bile yine ekran kartini gormuyor sistem. onboarda vga taktigimda goruntu geliyor ama gt1030 u gormuyor. sanki karti cikartmisim gibi

Geri