Ekonomi?


Berkant

Astsubay Kıdemli Üstçavuş
Katılım
10 Mayıs 2020
Mesajlar
441
PC Puan
31
Yaş
21
Konum
İstanbul
Burada sizlere ekonomi hakkında ufak detaylar vermek istiyorum. Elimizde olan imkanlar ve maalesef olmaya imkanlardan bahsetmek istiyorum. Sizlerle birlikte güzel bir eleştirsel bir tartışma ortamı yaratabiliriz diye düşündüm.
Öncelikle herkesin merak ettiği "FAİZ"
Evet arkadaşlar faiz şu demek Faizin günlük anlamda birden fazla kullanımı mevcuttur fakat bizi ilgilendiren kısım ile detay vereyim:
Faiz(Politika Faizi): Merkez bankaları bu faiz oranını belirleyerek iktisadi faaliyet ve fiyatlar genel seviyesini etkilemeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle bu faiz oranına politika faiz oranı denilmektedir. Genel olarak enflasyona bağlı olarak arttırma yada düşürme işlemi gerçekleşir peki bu faiz neden bu kadar önemli ?
Faizin önemli olması sebebi "dolar" ekonomiyi dolaylı yoldan direk etkiler Doların sahibi Amerika "FED" Faiz arttırma gerçekleştirir ise parasının değeri artacağından diğer dünya ülkelerini etkileyerek doların artmasına sebep olur. Ülkemizde doların hızla gidilen yükselişini önlemek için faiz arttırma işlemi gerçekleştirir. Bunun sebebi paramızın değeri yükseltmek fakat faiz oranı ülke içinde "Enflasyon" oranını arttırır, ülke içinde alım gücü zorlaşır. Daha kötü sonuçlar doğurur (biliyorum bu konular çok karışık daha detaylı detaylı anlatılabilir fakat kısa anlatmaya bakıyorum.) Faiz arttırma işlemi kısa vadede iş görecektir. Kısa vadede bize süre kazandırmış olacak gerek reformlar ve yeni kararlar ile birlikte doların gidişini yavaşlatmış olabiliriz ama sadece kısa vadede işe yarar. Peki biz sürekli yoldan nasıl Doların yükselişini durdurabiliriz?

Ülkemizde maalesef İnşaat sektörü gelişmiş durumda inşaat sektörüne yatırılan para ile şuanda fabrika, eğitim, iş imkanları konusunda yatırım yapmış olsak her konuda avantajlı olabiliriz. Eğitilmeyen bir millet kördür. Fabrika kale gibidir dışa bağımlılığı, işsizliği düşürür. daha vb örnekler verebilir.

Dışa bağımlılık konusu çok detaylı bir konu dışardan aldığımız gazlar, petroller, elektrikler ekonomiyi dışarıya olan bağımlılığı arttırır. Üretken bir millet olmamız gerek ki dışarı bağımlılığımız azalsın misal elin oğlu bilgisayar yapıyor ? biz neden yapmıyoruz, elin oğlu araba yapıyor biz neden yapmıyoruz? gibi sorular sorulabilir.
Eğitim olmadan bu dediklerimizi yapamayız "cahil bir millet yok edilmeye mahkumdur."

DİPNOT: ENFLASYON: ALIM GÜCÜ DEMEKTİR
 
Bilgisayar kasasını üretebilecekken Çin'den getirip marka basıyorlar, işte sorun tam olarak burada. İşin ilginç yanı Çin bu kasaları üretmek için dış ülkelerden ham madde alıyor.

En son okuduğum haberde Çin bizim ülkemizden kehribar çıkartmaya gelmiş olaya bak :( Toprak kazmaya üşenen milletiz...
 
Bizim insanımızı bir resimle özetleyeyim.

turkiye-ekonomisinin-ozeti.jpg
 

Geri
Üst