Cooler Master MasterGel Maker Alınır Mı? & İnceleme

cagriji

Orgeneral
Yönetici
Kurucu
PC Puan
1,354,237
Merhaba arkadaşlar, bilgisayar soğutma sistemleri konusunda uzman firma olan Cooler Master'ın MasterGel Maker adlı termal macununu inceledim. Ülkemizde sürekli satışta olan macunlar korona salgınından dolayı herhalde bir anda yok oldular. Ben ürünü adeksstore.com'dan kargo dahil 87 TL'ye almıştım. Kutu içerisinden temizleme bezi çıkıyor fakat spatula çıkmıyor.

mastergel-maker-inceleme-alinir-mi-en-uygun-fiyat.jpg

Cooler Master MasterGel Maker

Öncelikle ısı aktarım gücü 11 W/m.k bu çok iyi bir değer. Bu ürünü güçlü işlemcileri olup işlemcilerinin sınırlarını zorlayan kişilere, oc yapanlara ve Notebook kullananlara öneriyorum. Ayrıca bu ürün çok kolay sürülüyor, işlemci yüzeyine resmen sakız gibi yapışıyor. İlerde silmek isterseniz de çok kolay çıkıyor :) Sorular gelmeden de cevaplayayım işlemci yüzeyine taşırırsanız sorun yok çünkü elektrik iletmiyor (y)

mastergel-maker-ryzen-threadripper.jpg

Kutu içerisinden 1.5 ml termal macun geliyor. Alttaki resimdeki dev Ryzen Threadripper işlemcisini bile kaplamaya yetiyor. Bu ürünü uzun süre dayanacağı için aldım, kurumaya dayanıklı olduğunu söylüyorlar çünkü :)

Bu ürün hakkında sorularınızı alttan sorabilirsiniz ?

Son düzenleme:
notebook kullanırken bunu nasıl süreceğim acaba ürün açarsam garanti kapsamından çıkmaz mı

Benim videodaki gibi düşük donanımlı notebook'larda termal macun yenileme işlemi kolayda, seninki gibi güçlü sistemlerin soğutmasının altında termal pad falan vardır. Bu yüzden biraz bilgi birikim ve cesaret istiyor :)

İlk denememde o zamanlar sağlam MSI notebook vardı bende resmen korkarak açıp içini yenilemiştim yaşadığım gerginliği anlatamam. İkinci üçüncü derken profesyoneli olduk :)

Alttaki videoda sen bakınca zor işmiş diyeceksin ama bana çocuk oyuncağı gibi geldi :) Bu arada oyunlarda işlemci ve ekran kartı sıcaklığı ne durumda? Memnun musun?

Kısaca yapacağın şeyleri söyleyeyim. Bana çok kolay geldi. Termal padler sıkıntı sadece, ben onları ters çevirip kullanmıştım. Sanada termal padleri ters çevirmeni veya sıfır almanı öneririm.

1- Pili ve güç kablosunu çıkaracaksın.
2- Fanları sökeceksin.
3- Bloğu çıkartacak ardından kalıntı termal macunu temizleyeceksin.
4- İşlemci ve ekran kartı çipinin üstündeki termal macunu temizleyeceksin.
5- İşlemci ve ekran kartı çipinin üstüne yeni termal macunu ne ince ne kalın, metal yüzey gözükmeyecek şekilde süreceksin.
6- Soğutma bloğunu yerleştireceksin, en önemli nokta vidalarını çapraz ve her birini sırayla sıkmak. Kesinlikle vidaları sıkmak çok önemli, az sıkarsanda olmuyor, fazla sıkarsanda olmuyor, düzgün sırayla sıkarsan da olmuyor :)
7- Fanları takacaksın.

ürün gerçekten tasarımıyla beni kendisine hayran bıraktı gerçekten hoş detaylara sahip diyebiliri. Ve bu arada şaka yapmıyorum 10 saniyede açılıyor sistem fazlasıyla hızlı olduğunu söyleyebilirim. Oyunlardaki deneyimlerim ise şöyle fps konusunda gayet memnun kaldım evet ancak işlemci kaliteli bir oyunda 90dereceleri görüyor bazen bu beni korkutmuyor değil ama ekran kartı 70lerde seyrediyor(lol gibi basit oyunlardan bahsetmiyorum). Gördüğüm tek sıkıntı gerektiğinden fazla hızlı çalışıyor gibi geldi bana yani lol oynarken 4000ghz birazcık fazla sanki bunu ayarlayabilmenin bir yolu vardır umarım

Kısaca yapacağın şeyleri söyleyeyim. Bana çok kolay geldi. Termal padler sıkıntı sadece, ben onları ters çevirip kullanmıştım. Sanada termal padleri ters çevirmeni veya sıfır almanı öneririm.

1- Pili ve güç kablosunu çıkaracaksın.
2- Fanları sökeceksin.
3- Bloğu çıkartacak ardından kalıntı termal macunu temizleyeceksin.
4- İşlemci ve ekran kartı çipinin üstündeki termal macunu temizleyeceksin.
5- İşlemci ve ekran kartı çipinin üstüne yeni termal macunu ne ince ne kalın, metal yüzey gözükmeyecek şekilde süreceksin.
6- Soğutma bloğunu yerleştireceksin, en önemli nokta vidalarını çapraz ve her birini sırayla sıkmak. Kesinlikle vidaları sıkmak çok önemli, az sıkarsanda olmuyor, fazla sıkarsanda olmuyor, düzgün sırayla sıkarsan da olmuyor :)
7- Fanları takacaksın.
şimdilik kalsın böyle bakalım lazım olduğu zaman bir bilenle beraber yaparım veya aldığım yer yardımcı olacaktır bana bu tarz konularda yardım edebilceklerini söylediler

Geri