ATX 3.0 Güç Kaynağı Nedir?


cagriji

Orgeneral
Yönetici
Kurucu
Katılım
11 Mart 2020
Mesajlar
2,371
PC Puan
1,354,254
Konum
Çorlu

Güç kaynağı almak istediğinizde karşınıza ATX 3.0 güç kaynakları çıkmakta. Doğal olarak ATX 3.0 güç kaynaklarının diğer güç kaynaklarından farkı nedir merak ediyorsunuz.

atx-3-0-psu-guc-kaynagi-nedir-pcie-5-0-guc-kaynagi-nedir-12VHPWR-yeni-standart-hangi-guc-kayna...png


Cevabını çok kısa vereyim, güç kaynaklarının standartlarını yani teknolojisini belirtiyor.

Şuan ülkemizde ATX 3.0 standardı güç kaynakları dışında ATX 2.0 ve üzeri versiyon güç kaynakları satışta. Ben ülkemizde en güncel ATX 2.53 sürümü güç kaynaklarını satışta gördüm. ATX 3.0 standardı ile birlikte bizi ilk önce 600W’a kadar güç sağlayabilen 12VHPWR konektörü karşılıyor. Bu yeni nesil konnektöre bakıp o güç kaynağının ATX 3.0 standartdında olup olmadığını bir bakışta anlayabilirsiniz ama tek fark tabiki bu değil. Size uzun uzun tüm farkları yazmıyacağım, internette rahatlıkla bu bilgileri Türkçe dahil ulaşabilirsiniz. Ben işimize yarayacak şeyleri anlatacağım. (450W altı güç kaynakları 12VHPWR konnektörüne sahip değilse ve gerekli yenilikleri karşılıyorsa ATX 3.0 sertifikasıyla satışa sunulabilir)

pci-5-0-ready-ne-demek-atx-3-0-guc-kaynagi-alinir-mi-hangi-yenilikleri-getiriyor-yeni-12VHPWR-...jpg


Şuanda yeni ATX 3.0 güç kaynakları bir çok yerde PCIe 5.0 destekli diyerek satılıyor. Bu şekilde yazmalarının nedeni yakında çıkacak PCIe 5.0 ekran kartlarının 12VHPWR bağlantıya sahip olmasından kaynaklanıyor. Yani ilerde çıkacak PCIe 5.0 ekran kartlarında 12VHPWR konnektörü standart güç girişi olacak. Satıcılar ve üreticiler ilerde çıkacak teknolojiye hazır demek istiyor.

Anladığınız gibi en büyük fark 12VHPWR konnektörüne sahip olması. Bu konnektör tek hattan 600W'a kadar güç aktarabiliyor. Her güç kaynağı 12VHPWR üzerinden 600W desteğine sahip değil. Örneğin Max 300W destekleyen 12VHPWR konnektöre sahip güç kaynakları'da şuan satışta. Üretici bu bilgiyi açıkça ürünün teknik özellikler listesine yazmak zorunda. Alırken kontrol etmeniz lazım.

ATX 3.0 güç kaynakları ömürleri boyunca yılda bozulmadan 175.200 kez açılıp kapanabilmeli. Dayanıklılık konusunda önemli bir geliştirme var demektir bu.

ATX 3.0 güç kaynakları ekran kartlarının ani güç sıçramalarına daha fazla uyum sağlamak zorunda. 12VHPWR konnektörü üzerindeki küçük 4 pin ekran kartı ile güç kaynağının haberleşmesini sağlıyor. Ekran kartının güç eksikliği yaşamasının ve dolayısıyla bilgisayarınızın aniden kapanmasının önüne geçilmek amaçlanmış.

ATX 3.0 güç kaynakları düşük güç kullanımlarında ve uyku modunda daha verimli olmak zorunda. Yani yeni ATX 3.0 güç kaynakları daha verimli olacak.

ATX 3.0 güç kaynakları daha hızlı açılış tepkisi verebilmeli. Yani güç tuşuna bastığınızda bilgisayarınızın donanımları daha hızlı elektriğe kavuşacak.

ATX 3.0 standardı ile ilerleyen zamanlarda yeni nesil verimlilik sertifikaları gelecek ve alacağımız güç kaynaklarının çıkardıkları seste testte tabi olacak. Yani alacağımız güç kaynağının yük durumundaki ses seviyesinide verimlilik sertifikasında görebileceğiz.

Daha birçok yenilik var ben ilginizi çekebileceğini düşündüğüm yenilikleri yazdım. Özetlemek gerekirse ATX 3.0 güç kaynakları stabilite, verimlilik ve yeni bağlantısıyla aramıza katılmış oldu. Gerekli standartları karşılaması için kaliteli bileşenler kullanılmak zorunda o yüzden fiyatlarının uzun vadede ucuzlamasını beklemeyin.

 

Geri
Üst