Adsl ve Vdsl Farkları Nelerdir?


Berkant

Astsubay Kıdemli Üstçavuş
Katılım
10 Mayıs 2020
Mesajlar
441
PC Puan
31
Yaş
21
Konum
İstanbul
ADSL: Açılımı “Asymmetric Digital Subscriber Line” yani Türkçesi asimetrik sayısal abone hattı olan ADSL günümüzde Türktelekom, TTnet gibi firmaların sıklıkla müşterilerine sunduğu bağlantı tipidir. ADSL genel olarak bakır kablolardan oluştuğundan dolayı iletimi ve bant genişliği azdır. ADSL’de teorik olarak 24 Mbps’e kadar download hızı verilebilir ancak upload hızı çok daha limitlidir. Alınabilecek maksimum hız altyapının ve ev içi tesisatın kalitesine, santrale olan uzaklığa ve hat gürültü oranına göre değişkenlik gösterir.

!! "Maalesef ülkemizde Türktelekom tekeli olduğundan dolayı hız almak sınırlı oluyor. İSS firmaları bazı altyapıların üstüne çıkamıyor sebebi ise Türktelekom' dan altyapı kiralaması"

VDSL: VDSL ise (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line), ADSL’den çok daha yüksek hızlara (5 kat daha fazla download ve 10 kat daha fazla upload) olanak verir. Sinyalin güçlü olarak aktarılabildiği noktalarda 100 Mbps’e kadar hıza ulaşılabilir. VDSL teknolojisi bakır telefon hatlarını çok daha verimli şekilde kullanır, ancak bu verim çok daha kısa mesafelerde mümkündür. Kısa mesafeler daha az bozulma ve daha çok güvenilir bağlantı demektir. Ayrıca, altyapının ve iç tesisatın kalitesi de VDSL verimliliğini etkiler. (Kaynak:Türknet)

!!
"Fakat VDSL her modeme uygun olmaz belli başlı modemlerde uygun olur buna uygun modem almanız gereklidir. Size tavsiyem kısa süre içerisinde VDSL altayapısına geçmeniz. Forumda da 100MB hız alan benim gibi kullanıcılar mevcut.

Alt taraftaki linkten İSS firması önerisi hakkında bilgi edinebileceğiniz bir konu bırakıyorum:

 

Geri
Üst